Dan 11 – sreda, 19.7.2017 – Hooverjev jez
Zbudili smo se v deževno jutro. Ja, prav berete, v Las Vegasu je deževalo. Že v ponedeljek smo na televiziji poslušali o strašnih poplavah, ki jo se zgodile v Hendersonu. A nismo se zavedali, da je to bilo v bistvu le par 10 km stran od nas. Poročanje je bilo senzacionalno, Američani pač iz vsake stvari naredijo slona. Tudi za danes so bile napovedale nevihte, rdeči alarm. Nimaš izkušenj, kaj to tukaj pomeni. Je panika brez veze? Kako se odločiti? Ostati v Las Vegasu ali vseeno iti na izlet kot smo planirali?
Mi smo se po zajtrku v postelji 🙂 pozno dopoldan kljub vsem strašnih napovedim odpravili proti Hooverjevemu jezu. In preživeli brez dežja, brez nevihte.
Hooverjev jez je res mojstrovina brez primerjave. Z jezom so zajezili reko Colorado in zgradili elektrarno s 17 generatorji, ki daje električno energijo preko 20 milijonom prebivalcem zveznih držav Arizone, Nevade in Kalifornije. V času izgradnje je bil to najkompleksnejši elektrovod na svetu. Hkrati so z zajezitvijo lahko obvladovali dovod vode v dolino in le-to zaščitili pred nepredvidenimi poplavami. Z zajezitvijo je za jezom nastalo jezero Mead, ki je danes rekreativno območje.
Jez so začeli graditi v času velike depresije, leta 1931. Takrat je država s tem projektom dala delo več kot 5.000 delavcem (prijavilo se jih je preko 42.000). Jez je gradil konzorcij 6 podjetij, ki so združili moči za ta velik in pomemben projekt. Jez takšnih dimenzij do takrat na svetu še ni obstajal in določene tehnike gradnje so bile nepreizkušene. Dokončali so ga v 5 letih, 2 leti pred uradnim rokom. Gradnja je stala 49 milijonov USD, današnjo vrednost ocenjujejo na 1 milijardo USD.
Jez je res impresiven. Imela sem težavo s pogledom v dolino, ker višina ni moja prijateljica. Ogledali smo si razstavo o gradnji ter se sprehodili čez jez.
Zvečer ogled predstave Mystere, Cirqus de Soleil. V dvoje. Luka in jaz. Otroci niso želeli z nama. Res prava škoda. Predstava je bila izjemna.